• tło
    Obywatel G.C
    Nie pytaj o Polskę
    Album: Tak, tak!
    Rok: 1988
    Tekst: Grzegorz Ciechowski
    Muzyka: Grzegorz Ciechowski


🎹Muzyka

Powstawanie utworu rozpoczęło się w roku 1987. W tym czasie Grzegorz Ciechowski rozwiązał już zespół Republika i poszukiwało swojego własnego "Ja". Początkowo materiał na nową płytę Obywatela G.C miał być wykonywany przez zaproszonych gości, takich jak Korę czy Stanisława Soyka. Ciechowski miał być tylko kompozytorem i współproducentem albumu. Z czasem jednak doszedł do wniosku, że to on sam najlepiej zinterpretuje swoją twórczość, a zlecenie tego komuś innemu mogłoby skutkować zmarnowaniem potencjału jego kompozycji. Kompozytor w celu realizacji swoich wizji zaproponował współpracę Rafałowi Paczkowskiemu, producentowi muzycznemu z którym miał okazję współpracować już podczas tworzenia pierwszego albumu "Obywatel G.C".

Wtedy Grzegorz był zielony technologicznie, nie miał pojęcia o sekwencerach i samplerach, a komputer widział co najwyżej przez szybkę. Wielu rzeczy należało go uczyć. Zaprosił mnie do siebie do domu w Falenicy, pamiętam, że to była niedziela po południu. Tam puścił mi przygotowane piosenki. "Nie pytaj o Polskę"- wtedy jeszcze bez tekstu- pierwotnie przypominało bossa novę czy coś w tym stylu- nienowoczesną, staroświecką, przeokropną. Przedstawiłem mu swoje kategorycznie krytyczne zdanie. Przyjął je do wiadomości, bo miał do mnie zaufanie.

Rafał Paczkowski

To właśnie Paczkowski tchnął w "Nie pytaj o Polskę" ducha nowoczesności, który sprawił, że utwór przeinaczył się z siermiężnej kompozycji w modny popowy kawałek, nawiązującego stylistycznie do zespołu Pet Shop Boys.

Wyszła mi ładna piosenka i to był pewien problem. Długo zastanawiałem się z Rafałem, co z nią zrobić. Dodaliśmy prostacką, dyskotekową perkusję, żeby nie było wątpliwości iż chodzi o utwór taneczny. Nie bardzo wiedziałem, co tu jeszcze zrobić, aby jakoś odwrócić słuchacza od tej ładnej, eleganckiej melodii. Aby w tym utworze było coś więcej. Z początku nie było tekstu. Kiedy już go napisałem- znikły wątpliwości. Postanowiliśmy, że będzie to taka ładna piosenka, która ma w sobie wiele nostalgii i która musi być takim smutnym tańcem.

Grzegorz Ciechowski

Finalnie utwór został zarejestrowany w marcu 1988 roku w studiu S-4 w Warszawie. W sesji nagraniowej uczestniczyli: Grzegorz Ciechowski, Rafał Paczkowski oraz Adam Wendta.



​📝​Tekst

Emigracja to główny temat przewodni albumu "Tak, tak!". W tekście tytułowej piosenki Ciechowski przedstawił punkt widzenia kogoś, kto wybrał, po wahaniach pozostanie, a nie wyjazd z ojczyzny. Wybrał kraj, a nie emigracje. Z samego tekstu piosenki słuchacz nie jest w stanie wywnioskować, że piosenka ma patriotyczne przesłanie. Dopiero przeczytanie tytułu, sprawia, że miłosna wymowa utworu zmienia się w piosenkę o głębszym przesłaniu.

Trudno się domyśleć z samego tekstu, że chodzi o Polskę, bo pierwotnie utwór nazywał się po prostu "Nie pytaj mnie". Kiedy Grzesiek powiedział mi, że ten tekst jest o Polsce, oczy ze zdziwienia otworzyłem, bo sam bym na to nie wpadł, przecież tam nie ma słowa o Polsce! Zasugerowałem więc zmianę tytułu, która dopiero odsłoniła treść.

Jerzy Tolak



🌍Powiązane lokalizacje


Pigeon | © OpenStreetMap contributors


​📌​Ciekawostki

Teledysk do piosenki został nakręcony przez Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe i wyreżyserowany przez Małgorzatę Potocką.


Teledysk został nakręcony w Warszawie na Pradze, głównie na ulicy Brzeskiej oraz bazarze Różyckiego.



Źródła
  • Jan Skaradziński, Konrad Wojciechowski- Piosenka musi posiadać tekst. I muzykę.
Strona używa ciasteczek w celu zapewnienia jak najwyższej jakości usługi. Kontynując przeglądanie akceptujesz naszą Politykę prywatności.