• tło
    T.Love
    King
    Album: King
    Rok: 1992
    Tekst: Muniek Staszczyk
    Muzyka: Jan Benedek


Utwór z żelaznego repertuaru zespołu T.Love, który jest podwórkową balladą o Częstochowie- mieście, w którym urodził i wychował się Muniek Staszczyk.



🎹Muzyka

Słowa piosenki opowiadają o Częstochowie, ale kompozycja jest już iście Warszawska. Szkic utworu został napisany przez Jana Benedeka, rodowitego warszawiaka, który swego czasu tworzył bardzo udany duet autorsko-kompozytorski ze Staszczykiem. Piosenka jest bardzo charakterystyczna, bo już po pierwszym szarpniętym e-moll i zagranych ozdobnikach, wiemy że mamy do czynienia z "King-iem". Ponadto utwór jest wzbogacony w oklaski, dźwięki cytry, czy chociażby motyw flamenco, który podkreśla dynamikę całej kompozycji.

Z Jankiem Benedekiem byliśmy dograni i doszlifowani jako tandem, sporo czasu ze sobą spędzaliśmy- miałem do niego rzut beretem na oficerski Żoliborz. Piwko, gadanie i słuchanie Stonesów ze "Steel Wheels", których pojechaliśmy zobaczyć na żywo do Berlina. W takiej atmosferze powstawała płyta "King". Janek dzielił się każdym numerem, pokazywał funty, a ja mówiłem, o czym chciałbym pisać tekst. Któregoś razu powiedział: "Mam jeszcze coś takiego, co kompletnie nie pasuje do tej płyty, ale ty jesteś koleś z podwórka, może ci się spodoba" i zagrał mi to w Parku Żeromskiego przy Placu Wilsona wiosną 1992.

Muniek Staszczyk.

Idea piosenki podwórkowej wyszła od Muńka. Główny riff gitarowy miałem gotowy po chwili, jego źródła leżą gdzieś pomiędzy Dylanem, a Stonesami z lat 60. Wymyśliłem podkreślającą dynamikę utwory część flamenco, oklaski oraz melodię na cytrze- taki element wschodni, który dodał epickiego wymiaru piosence i z podwórkowej ballady stał się właściwie podwórkową miniepopeją. Wszystkiego w muzyce można użyć- dogmaty i konserwatyzm są wrogiem kreatywności i wolności.

Jan Benedek



​📝​Tekst

Słowa piosenki kręcą się dookoła jednej postaci, która tak naprawdę jest ulepiona z kilku osób, które włóczył się po Częstochowie. Tekst burzy również stereotypy świętobliwego miasta, jakim jest Częstochowa i obnaża jego ciemne strony życia, gdzie biskup stoi na straży moralności wyznaniowej, a komisarz jest szeryfem państwa świeckiego.

Na postać Kinga składa się wiele moich kolesi w ekipie podwórkowej, a potem licealnej. Poprosiłem Janka: "Graj to w kółko, bez żadnych ozdobników, napiszę długi tekst.". Jako już wtedy świadomy fan Dylana, musiałem napisać coś, co byłoby odzwierciedleniem jego frazy. Przyświecał mi utwór "Hurricane" z płyty "Desire", opowiadający o czarnym bokserze, który został niesłusznie skazany za morderstwo. Piosenka trafiła do radia, bo brano dobre kawałki, ale dziś pewnie by się nie przebiła, nie przeszłaby badań konsumenckich, ponieważ nie miała refrenu. "King" po "Warszawie" umocnił naszą pozycję na rynku. Obie te piosenki razem z "Wychowaniem" stanowią żelazny repertuar zespołu.

Muniek Staszczyk



🌍Powiązane lokalizacje


Pigeon | © OpenStreetMap contributors


​📌​Ciekawostki

Większość opisanych sytuacji w tekście miała swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości, przykładem może być to, że aby zobaczyć Ojca Świętego, wówczas nastoletni Muniek musiał urwać się na wagary.



Źródła
  • Jan Skaradziński, Konrad Wojciechowski- Piosenka musi posiadać tekst. I muzykę.
Strona używa ciasteczek w celu zapewnienia jak najwyższej jakości usługi. Kontynując przeglądanie akceptujesz naszą Politykę prywatności.