Nie jest to flagowy przebój zespołu, ani też nie jest to koncertowy pewniak Perfectu, ale mimo tego cieszy się dużym powodzeniem wśród słuchaczy oraz muzyków kapeli. W 1983 roku "Wyspa, drzewo, zamek" utrzymywała się na liście przebojów Trójki tylko przez sześć tygodni, ale w tym czasie zdążyła być trzy razy na podium.
Kompozycja powstała w okresie trwania stanu wojennego w Polsce. Zespół w tym czasie przebywał w artystycznej stagnacji, ponadto odeszli z niego Ryszard Sygitowicz i Zdzisław Zawadzki. Perfect postanowił uzupełnić braki w składzie zespołu i podczas przesłuchań nowych muzyków na próbach w Stodole powstawał nowy materiał, a wśród nich "Wyspa, drzewo, zamek". Zbigniew Hołdys przyniósł zarys kompozycji, z której finalnie powstała rockowo-reggaeowa piosenka. Utwór wyróżnia się nietypowym rytmem oraz stylem nawiązującym do "białego reggae" uosabianego z zespołem The Police. Smaczkiem dodającym własnego charakteru dla kompozycji jest wyszukane solo zagrane przez Andrzeja Urnego na greckiej gitarze buzuki.
Przesunęliśmy perkusję, bas i gitarę o ósemkę do przodu, co spowodowało, że piosenka nabrała poślizgu i lekkości. Po Bożemu w metrum 4/4 gitara akcentuje rytm na dwa i na cztery, werbel na raz, a stopa na trzy. A w "Wyspie" wszystko jest trochę przed raz i trochę przed trzy. I wyszło fajnie, a nie kwadratowo.
Piotr Szkudelski
W reggae chodzi o feeling, żeby nie przyśpieszać. A wokaliści z natury są nerwowi i ta niecierpliwość objawia się tym, że wchodzą o ułamek sekundy za wcześnie w związku z czym utwór jest goniony. I ja mam, niestety, tę wadę. Trzeba wiec trochę opóźnić śpiew- wtedy utwór kołysze się w sposób właściwy
Grzegorz Markowski
Słowa piosenki przedstawiają tak naprawdę wewnętrzną potrzebę każdego z nas, potrzebę pozostawienia czegoś po sobie na tym świecie. Pomimo wielkich starań nie każdy jest w stanie zostawić po sobie jakąś spuściznę, która przypominałaby o naszym istnieniu- stąd też w tekście mamy opisaną walkę człowieka o zachowanie swojego dziedzictwa.
To jedna z moich ulubionych piosenek. Została napisana zgodnie z klasycznymi prawidłami budowy nawet drobnych utworów literackich. Posiada określoną inwokacją, jedność miejsca, opis kolejnych działań w rozwinięciu czasowym akcji, spuentowana jest całość, jak i każda część utworu. Tak jak mnie nauczono na studiach. Wyspa, drzewo, zamek- to trzy symbole. Wyspa jest z ulotnego pisaku. Drzewo jest symbolem życia i mocy odradzania się wciąż na nowo. A zamek to niezdobyta warownia na skale, strzegąca życia i niezłomnych idei wyznawanych przez władcę. Są także trzy żywioł- woda, wiatr, ogień. Taka symboliczna walka o przetrwanie. Powraca także motyw człowieka, który desperacko pragnie zostawić po sobie jakiś trwały ślad pobytu na tej planecie. Wiele rzeczy, które czynimy poza biologicznym nakazem przekazania genów- konstruując dziwne maszyny, wznosząc karkołomne budowle, tworząc sztukę, a nawet grając w zespole i pisząc piosenki- jest dramatyczną próbą pozostawienia po sobie czegoś namacalnego.
Bogdan Olewicz
Grecką gitarę buzuki, którą słyszymy w nagraniu Andrzej Urny pożyczył od Apostolisa Anthimosa z SBB.
Jest to jedna z pięciu piosenek Perfectu, która weszła na pierwsze miejsce listy przebojów Trójki.
- Jan Skaradziński, Konrad Wojciechowski- Piosenka musi posiadać tekst. I muzykę.