• tło
    Aya RL
    Skóra
    Rok: 1984
    Tekst: Paweł Kukiz
    Muzyka: Igor Czerniawski


Piosenka stworzona po trosze dla zabawy, po trosze w celu rozruchu nowo zakładanego zespołu, a nie tak zupełnie na serio. To jednak nie przeszkodziło temu żeby „Skóra” została hymnem pokolenia kontrkultury.



🎹Muzyka

Utwór został skomponowany nocą, na 21 piętrze w mieszkaniu Igora Czerniawskiego. Miało to miejsce jeszcze przed poznaniem Pawła Kukiza oraz Jarosława Lacha. Była to jedna z pierwszych kompozycji zrobionych na nowo zakupionym syntezatorze Roland Jupiter-8. Utwór zaczął się rozwijać podczas wspólnych spotkań wyżej wymienionych osób. Ze względu na mały metraż mieszkania Czerniawskiego, Kukiz zmuszony był wychodzić z mikrofonem na balkon i to właśnie tam zaczął nucić „ta-ta-ta”, które stało się wizytówką tego utworu. Na muzyczną wielowymiarowość „Skóry” składa się prosty „pozytywkowy” motyw klawiszowy oraz gitara, która otwiera utwór zwodząc przez chwilę, iż skręci on w stronę bluesa, a potem dogrywa akordy i dubluje fragmenty nucono-gwizdane. Całe napięcie piosenki jest budowane na kontrastowości między łagodną muzyką, a dość brutalnym tekstem, który opowiada o fizycznej agresji.



​📝​Tekst

Cała twórczość AYI wynikała z rozmów, obserwacji oraz dyskusji członków zespołu. Tak też było w przypadku tekstu do „Skóry”, który opowiada o podkreślaniu swojej tożsamości oraz inności. Fabularną osią piosenki jest sytuacja, która wydarzyła się naprawdę i dotyczyła pobicia osoby, która źle spojrzała się na dziewczynę punka. Można również przyjąć, że jest to manifest w obronie osób „wyglądających inaczej”. Kukiz obracał się w środowisku punkowym, dla których skóra była znakiem rozpoznawczym, a zarazem symbole sprzeciwu na instytucjonalizację życia społecznego.



🌍Powiązane lokalizacje


Pigeon | © OpenStreetMap contributors


​📌​Ciekawostki

Oryginalnie utwór nosił tytuł „Mała”. Dopiero Walter Chełstowski (manager AYA) zmienił „Małą” na „Skórę”.


Utwór został wykorzystano w filmowej etiudzie „Twist & Blood” (2010) oraz widowisku telewizyjnym „Wielka płyta 1971-2018” (2014).



Źródła
  • Jan Skaradziński, Konrad Wojciechowski- Piosenka musi posiadać tekst. I muzykę.
Strona używa ciasteczek w celu zapewnienia jak najwyższej jakości usługi. Kontynując przeglądanie akceptujesz naszą Politykę prywatności.