• tło
    Emigranci
    Na falochronie
    Rok: 1990
    Tekst: Paweł Kukiz
    Muzyka: Edmund Stasiak


Jeden z największych hitów formacji Emigranci, do dziś grany w stacjach radiowych oraz uwielbiany przez wojsko, chociaż tak na prawdę niepochlebnie wyraża się o armii. Utwór stworzony „na walizkach” , przez grupę emigrantów z różnych znanych kapel, którzy zebrali się aby pomuzykować. Tak można krótko określić „Na falochronie”.



🎹Muzyka

Zaczęło się to wiosną 1986, a skończyło w 1990. Sam Edmund Stasiak podkreśla, że utwór powstawał etapowo, a procesowi twórczemu towarzyszyła maksyma „nic na siłę” . Najpierw powstał wyjściowy riff, potem cała reszta, a na końcu aranż. Utwór już na tym etapie mógł się podobać, metrum 4/4, gitarowy mix Van Halena i The Police oraz przester Tom Scholz. Ciekawostką, która może być zaskakująca, przy tak długim czasie powstawania utworu, może być fakt, że solo zostało zaimprowizowane w studio, a nie przygotowane wcześniej. Stasiak uważa, że jedną z kluczowych rzeczy w „Falochronie” jest tempo tego utworu. Szybkość 110 BPM sprawia, że mamy wrażenie, że utwór idzie jak walc, grając to szybciej to wrażenie jest już nie do osiągnięcia.



​📝​Tekst

Paweł Kukiz pisząc tekst tej piosenki, miał spory emocjonalny ciężar na swoich barkach. Po porzuceniu nauki na Uniwersytecie Warszawskim, Kukizem zainteresowała się armia, która postanowiła wziąć go w kamasze. Ponadto z okna swojego dotychczasowego mieszkania widział jednostkę wojskową, która cały czas przypominała mu o poborze. Wiedząc, że na horyzoncie czeka na niego długa rozłąka z bliskimi oraz sławetna wojskowa fala, nie chętnie chciał „zapiąć swój brązowy pas”. Autor słów utworu wczuł się w położenie chłopaka, który właśnie odebrał kartę powołania z Wojskowej Komisji Uzupełnień i lada dzień ma wsiąść do pociągu i wylądować we wskazanej jednostce. Musi to zrobić, bo w innym przypadku trafi do więzienia za dezercję.



​📌​Ciekawostki

Teledysk do utworu jest dziełem Marka Sierockiego.


Utwór znalazł swoje miejsce na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu oraz był wykorzystywany przez armie w celach marketingowych.



Źródła
  • Jan Skaradziński, Konrad Wojciechowski- Piosenka musi posiadać tekst. I muzykę.
Strona używa ciasteczek w celu zapewnienia jak najwyższej jakości usługi. Kontynując przeglądanie akceptujesz naszą Politykę prywatności.