• tło
    Elektryczne Gitary
    Kiler
    Rok: 1997
    Tekst: Jakub Sienkiewicz
    Muzyka: Jakub Sienkiewicz


Mało który wokalista grający na gitarze może o sobie powiedzieć, że ma nosa do tworzenia kompozycji, będących z automatu hitami muzyki filmowej. Wśród takich osób znajduje się lider Elektrycznych Gitar, który najbardziej znany jest właśnie z "Kilera".



🎹Muzyka

W Elektrycznych Gitarach panuje zasada, że jak ktoś przynosi piosenkę, jest on podpisany pod nią jako autor i kompozytor. W przypadku "Kilera" nie było wyjątków, ale koledzy Sienkiewicza otrzymali możliwość zabłyśnięcia inwencją twórczą tu i tam. Jak opowiada Piotr Łojek:

Gotowe były melodia, harmonia i riff gitarowy grany z tremolo. W studiu dołożyłem riff klawiszowy w refrenie i organy. Natomiast zagrywki saksofonu barytonowego zaaranżowaliśmy z Tomkiem Grochowalskim na podobieństwo Joe Le Taxi Vanessy Paradis, bo ta piosenka najbardziej nas wtedy fascynowała. W rozwinięciu Korek i Tomek zagrali solówki saksofonu i basu. Jest jeszcze ukryta melodyjka klawiszowa w 1 minucie i 27 sekundzie, którą powinienem był bardziej wyeksponować, ale miałem taką filozofię, że im subtelniej, tym lepiej i jak ktoś zechce usłyszeć to usłyszy.

Piotr Łojek



​📝​Tekst

Zanim Kiler powstał i stał się tytułową piosenką do filmu Juliusza Machulskiego, reżyser miał upatrzoną inną piosenkę Elektrycznych Gitar. Machulski chciał jedynie prosić o możliwość wykorzystania już istniejącego utwory zespołu. Jak wspomina Sienkiewicz:

Rok wcześniej pisałem muzykę ilustracyjną oraz piosenkę do serialu Mirosława Dembińskiego "Pokój 107" i filmu długometrażowego "Spona". Podczas pracy nad "Sponą" do tego samego studia przyszli producenci współpracujący z Machulskim i poprosili o możliwość wykorzystania piosenki "Co ty tutaj robisz" w jego najnowszym filmie. Ona już była znana z radia oraz jako teledysk. Juliuszowi Machulskiemu bardzo pasowała do sceny, kiedy bohater znajduje się nagle w zupełnie nierealnej i niespodziewanej dla siebie sytuacji.

Jakub Sienkiewicz

Jednak Sienkiewicz pomyślał, że napisze coś nowego, a jego pomysł został zaakceptowany. Reżyser wręczył mu scenariusz filmu ale nie określił terminu wykonania roboty.

Woziłem ze sobą scenariusz i akurat sposobiliśmy się do zagrania trasy po Śląsku, kiedy powódź zaczęła niebezpiecznie odwoływać nam koncerty, a my tkwiliśmy w tym samym hotelu z braku zajęć w końcu zacząłem studiować scenariusz "Kilera" i do dialogów dodawać coś od siebie i w ten sposób powstałą piosenka.

Jakub Sienkiewicz

Autor uważa, że piosenki, które powstał w krótkim czasie, najdłużej się bronią, a tekst "Kilera" jest elastyczny, bo można za każdym razem pewne fragmenty wykonywać inaczej, z innymi wariacjami.



Źródła
  • Jan Skaradziński, Konrad Wojciechowski- Piosenka musi posiadać tekst. I muzykę.
Strona używa ciasteczek w celu zapewnienia jak najwyższej jakości usługi. Kontynując przeglądanie akceptujesz naszą Politykę prywatności.