Początek kompozycji wyszedł od riffu ułożonego przez Roberta Litze Friedricha. Po osłuchaniu zaczątku utworu, reszta zespołu dołożyła swoje trzy groszy. Dołożono sekcje rytmiczną i zaczęto układać aranż. Litza podkreśla, że wzorce czerpane podczas procesu tworzenia muzyki mogły wynikać z inspiracji amerykańskich i brytyjskich zespołów hardcorowych. Początkowo utwór nie znalazł uznania wśród części zespołu, a to prawie doprowadziło do tego, że "Autystyczny" wyleciał z debiutanckiego albumu Luxtorpedy. Piosenka ostatecznie trafiła na krążek zespołu dzięki namowom żony Roberta, oraz faktu, że zespół wówczas miał ubogi repertuar piosenek i nie dysponował nadpodażą utworów.
Jestem fanem zespołów Prong i Youn Guns, które używają tak zwanego techno hi-hatu. Motoryka "Autystycznego" bardzo poszła do przodu, kiedy pojawił się techno hi-hat. Oczywiście Krzyżyk nie były sobą, gdyby troszeczkę tego brzmienia nie zmodyfikował. Utwór zaczął być nośny.
Robert Litza Friedrich
Tekst początkowo składał się z części Roberta Friedricha, a dopiero po dołączeniu Przemysława Hansa Frencela do zespołu, został rozbudowany o fragmenty jego autorstwa. Hans zainspirowany tematyką piosenki, mówiącą o problemie okazywania uczuć drugiej osobie dobrze odnalazł się w tym, co Litza miał na myśli. Dwie pierwsze zwrotki- Litzy- to zapis pewnej sytuacji psychologicznej, podróży wzmagającej poczucie obecności wobec drugiej osoby. Trzy kolejne zwrotki- Hansa- stanowią dopowiedzenia do pozostałej części.
Jestem typem autystycznym. Dobrze, że mogę pisać teksty, bo to dla mnie terapia, która pomaga mi funkcjonować. Wyjmuję coś z siebie, odkładam na półkę i odhaczam jako załatwione. W codziennych relacjach jestem stuprocentowym introwertykiem. Żyję do wnętrza. Kiedy usłyszałem tę piosenkę po raz pierwszy od razu wiedziałem, o co Robertowi chodzi. Może dlatego, że sam jestem trochę autystyczny- mogę cały dzień nic nie mówić, ale cały czas o czymś myśleć. Od razu dopisałem swoje zwrotki. Dużo kosztuje nas, ludzi, obnażanie się przed drugą osobą. A prawdziwa miłość powinna polegać na tym, że wchodzisz w nią na sto procent, na poważnie. Ale na ogół jest trochę asekuracyjna- nie chcemy się sparzyć, nie chcemy cierpieć. Może słowem "kocham cię autystycznie" da się opisać często spotykane dziś podejście do miłości. Dużo osób wychowujących dzieci autystyczne odezwało się do nas po tym numerze. Mówili, że w ujmujący sposób opisaliśmy ich relacje z dziećmi.
Przemysła Hans Frencel
Utwór zapoczątkował wielokrotny pobyt Luxtorpedy na szczycie podium Listy Przebojów Trójki.
- Jan Skaradziński, Konrad Wojciechowski- Piosenka musi posiadać tekst. I muzykę.