• tło
    Lombard
    Szklana pogoda
    Rok: 1983
    Tekst: Marek Dutkiewicz
    Muzyka: Grzegorz Stróżniak


🎹Muzyka

Kompozycja jest ucieleśnieniem stylu, który zespół reprezentował na polskiej scenie muzycznej. Nośna melodia przy zwartej strukturze, oparta na solidnej aranżacji i biegłym wykonawstwie. To wszystko można znaleźć w „Szklanej pogodzie”.

„Szklaną pogodę” skomponowałem na pianinie, choć charakterystyczna zagrywka, która stanowi początek utworu, powstała na minimoogu. Bawiłem się glissami i barwami, zafascynowany możliwościami nowego instrumentu. Tak powstały charakterystyczne oktawowe zagrywki. Ten motyw początkowy został uznany za jeden z najbardziej rozpoznawalnych w skali nie tylko Lombardu. Wystarczy usłyszeć dwa, trzy dźwięki i już wiadomo, jaki to utwór. Resztę aranżu stworzyłem już z zespołem.

Grzegorz Stróżniak

Utwór wzbogacony jest również w solówkę gitarową, która nie pojawia się w kulminacji utworu, jak to ma miejsce w większości rockowych kawałków, ale w interludium. Ta część utworu jest wprowadzana powracającym motywem klawiszowym, który pełni rolę nie tylko otwieracza, ale wręcz sygnału wywoławczego „Szklanej pogody”.

Wpłynąłem na to, że Grzesiu trochę inaczej ułożył i odwrócił partię klawiszy. Kasetę z muzyką zabrałem do chatki, którą wynajmowałem i tam układałem swoje partię i większą część solówki. Trochę nad tym posiedziałem. A solówkę potem nagrywałem ze dwie godziny. Aż stałem się zadowolony, Grzesiu też był zadowolony. Bardzo cenię ten utwór. To prawdziwy hit. Można powiedzieć, że otworzył przed nami polską scenę.

Piotr Zander



​📝​Tekst

Słowa piosenki zostały napisane przez Marka Dutkiewicza w ciemno, gdyż autor podczas procesu twórczego nie wiedział do końca z jaką muzyką zostanie zestawiony jego tekst. Dutkiewicz w owym czasie mieszkał na jednym z polskich blokowisk i to właśnie to miejsce dostarczało mu najwięcej życiowych obserwacji. Jak sam mówi:

Takie miejsca ułatwiają zauważanie masowości. A ten tekst to poniekąd dokument. Odwołałem się do naszej tradycji, gdzie ważna rolę pełnią kapliczki, do których porównałem rolę telewizora, bo był rodzajem ołtarza- świętej rozrywki. Sam termin „szklana pogoda” usłyszałem w taksówce: „Wiesz pan, coś by się łyknęło, bo jest taka szklana pogoda”- powiedział mi kiedyś taryfiarz.

Marek Dutkiewicz

W pierwotnej wersji tekst był dużo dłuższy od tego, który finalnie pojawił się w piosence. Grzegorz Stróżniak zredukował go w trosce o wyrazistość utworu, co spowodowało nie małą awanturę między twórcami. Z biegiem lat tekściarz doszedł do wniosku, że zredukowanie kilku wersów nie było takim złym pomysłem.



​📌​Ciekawostki

Piosenkę wykorzystano w filmie „Czas dojrzewania” oraz reklamie FunPack HD.


W piosence często omylnie ludzie śpiewają „Szklanka nadciąga...”. , w oryginale jest „Szklanka naciąga...” i fragment odnosi się do szklanki z herbatą


W Polsce można spotkać dużo sklepów monopolowych występujących pod szyldem „Szklana pogoda”.



Źródła
  • Jan Skaradziński, Konrad Wojciechowski- Piosenka musi posiadać tekst. I muzykę.
Strona używa ciasteczek w celu zapewnienia jak najwyższej jakości usługi. Kontynując przeglądanie akceptujesz naszą Politykę prywatności.