Polacy błyskawicznie pokochali sympatycznego Makumbe, do tego stopnia że w ponad 130 rozgłośniach radiowych był notowany na pierwszym miejscu. Nie ma co się dziwić bo, ośmieszanie rasizmu stanowi zresztą o wartości utworu, bo Big Cyc potrafił wyważyć proporcje nie tylko unikając dydaktyzmu, napuszenia i gniewu, ale i nie przekraczając granicy zgrywu.
O powodzeniu utworu zdecydował tekst, ale zdecydowała również muzyka. Pogodne, rytmiczne ska wzięło się z fascynacji Big Cyca twórczością The Specials, Bad Manners czy The Toasters. Sama kompozycja jak na zespół przystało nie jest wyrafinowana- ma cztery akordy i charakterystyczny beat. Piosenka okazała się przełomową z jeszcze jednego powody. Jest otóż jedną z pierwszych, w których gitarowy Big Cyc wykorzystał instrumenty klawiszowe. Utwór w dużym stopniu przyczynił się do popularyzacji ska w Polsce.
Na pomysł napisania piosenki Krzysztof Skiba wpadł po przeczytaniu w gazecie artykułu o czarnoskórym ginekologu z Tczewa, który po przyjeździe do Polski poznał tu kobietę i założył z nią rodzinę.
Facet się zasymilował i ludzie go polubili do tego stopnia, że przed jego gabinetem w Tczewie ustawiały się długie kolejki. Pomyślałem sobie- fajna, sympatyczna historia, która nadaje się na piosenkę.
Krzysztof Skiba
Nie wszyscy w zespole podzielili ten entuzjazm. Najgłośniej protestował Jacek Dżej Dżej Jędrzejak. Miał wątpliwości czy tekst, który Skiba wystukał na starej maszynie do pisania marki Łucznik, w ogóle pasuje do Big Cyca.
Początkowo refren brzmiał Makumba, Makumba - ska, Jak trudno żyć w Polsce gdy krew leci z nosa- jednak podczas prób zauważyliśmy, że akcent niefortunnie pada na ostatnią sylabę, więc dokonaliśmy drobnej korekty na Polska- Afryka, Afryka- Pol- ska- co okazało się strzałem w dziesiątkę.
Jacek Jędrzejak
Za Makumbe zespół dostał nagrodę od ambasadora Nigerii za "propagowanie antyrasistowskich postaw".
Po wypuszczeniu utworu, wytwórnie nie nadążały z produkcją kaset magnetofonowych z albumem Z gitarą wśród zwierząt do tego stopnia, że musiały zatrudnić dodatkowe osoby do nawijania taśmy na szpulki kaset.
- Jan Skaradziński, Konrad Wojciechowski- Piosenka musi posiadać tekst. I muzykę.